Πήρε την πρόκριση στον τελικό ο ΠΑΟ, ο κόσμος του ΑΡΗ “έβραζε” με την διαιτησία (vids)

O Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση για τον τελικό της Basket League μετά την νίκη του επί του Άρη (σ.σ. είχε τις απουσίες των Χάρελ και Σανόγκο) στο Παλέ, με 65-80. Στο παιχνίδι υπήρχε μεγάλη ένταση, ειδικά στο πρώτο μέρος, λόγω διαιτητικών αποφάσεων, με τους “κίτρινους” στα πρώτα 56” του β’ δεκαλέπτου να χρεώνονται με 5 ομαδικά φάουλ ενώ στην ίδια περίοδο ο Ντε Σόουζα είχε τέσσερα φάουλ. Το ημίχρονο τελείωσε με 28-36, με τον κόσμο του ΑΡΗ κάποια στιγμή να φωνάζει σύνθημα και να παροτρύνει τους διαιτητές να δώσουν… κι άλλα φάουλ υπέρ της ομάδας του Αταμάν. Στο δεύτερο μέρος, “άνοιξε” η διαφορά και οι “πράσινοι” πήραν το “διπλό”.