Μπαρέρ – Τσιτσιπάς 1-2: Έβγαλε αντίδραση και συνεχίζει στο Χάλε (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω στα σετ με αντίπαλο τον Γκρεγκουάρ Μπαρέρ, όμως έβγαλε αντίδραση, επικράτησε με 6-7(6), 6-4, 7-6(3) και προκρίθηκε στη φάση των «16» στο 500άρι τουρνουά στο Χάλε.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Χιλιανό, Νίκολας Τζάρι, που με τη σειρά του νίκησε τον Κορεντίν Μουτέ με 6-3, 7-5.

Έχασε τις ευκαιρίες και το 1ο σετ
Ο Τσιτσιπάς στο εναρκτήριο game βρήκε τις δύο πρώτες ευκαιρίες του για break στο 15-40, όμως ο Μπαρέρ με σερί πόντους έκανε το 1-0. Ακολούθησαν τρία διαδοχικά love game, δύο για τον Τσιτσιπά, για το 2-2.

Και πάλι στο 5ο game o Τσιτσιπάς βρέθηκε με αναντάζ για το break, όμως ξανά ο Γάλλος με ψυχραιμία κράτησε το σερβίς του και το προβάδισμα. Ο Τσιτσιπάς συνεχίζοντας να διατηρεί με ευκολία το δικό τους σερβίς ισοφάρισε σε 3-3, με τον Μπαρέρ στον ίδιο ρυθμό να κάνει το 4-3 και χωρίς κάτι να αλλάξει ήρθε η νέα ισοπαλία.

Ο Μπαρέρ και στο 9ο game είχε τις λύσεις να βγει από τη δύσκολη θέση και το 0-30, με τέσσερις σερί πόντους και βγάζοντας τρεις winners έκανε το 5-4.

Με το 3ο love game στο σετ ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 5-5, έχοντας κατακτήσει τους 20 από τους 23 πόντους στα πέντε game που είχε το σερβίς.

Οι χαμένες ευκαιρίες για τον Τσιτσιπά συνεχίστηκαν στο 11ο game: Προηγήθηκε 15-40, είχε και ένα αβαντάζ για break, όμως ο Γάλλος και εδώ αντέδρασε σωστά για το 6-5.

Το σετ φυσιολογικά οδηγήθηκε στο tie break όπου υπήρξαν εναλλαγές. Ο Μπαρέρ προηγήθηκε 2-0, ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε άμεσα σε 2-2, ο Γάλλος πήρε νέο αβαντάζ (4-2), που «έσβησε» ο Τσιτσιπάς (4-4). Στο κρίσιμο σημείο ο 24χρονος Έλληνας με δύο σερί πόντους προσπέρασε με 6-5, έχοντας set point, όμως ο Μπαρέρ απάντησε με το δικό του προσπέρασμα 7-6 και χωρίς να χάσει την ευκαιρία κατέκτησε το σετ με 7-6(6).

Όταν βρέθηκε στριμωγμένος, άλλαξε τα δεδομένα
Ο Τσιτσιπάς άρχισε με love game το 2ο σετ, όμως ο Μπαρέρ συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, ισοφάρισε 1-1 και προηγήθηκε 15-40: Με τη 2η ευκαιρία ο Γάλλος πέτυχε το πρώτο break στον αγώνα για το 2-1 και κρατώντας το σερβίς του πήγε στο 3-1.

Σε εκείνο το σημείο ήρθε η αντίδραση από τον Τσιτσιπά. Αρχικά με love game μείωσε σε 3-2, μετά βρέθηξε στο 0-40 και τελικά στην 9η συνολικά προσπάθεια έφθασε στο πολυπόθητο break (3-3). Aυτό άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα, ο Τσιτσιπάς προσπέρασε με 4-3, με το 3o love game στο σετ έκανε το 5-4 και με νέο break κατέκτησε το σετ με 6-4.

«Καθάρισε» στο tie break
O Tσιτσιπάς κρατώντας το σερβίς του προηγήθηκε 1-0 στο 3ο σετ. Είδε τον Μπαρέρ να αρχίζει με δύο διπλά λάθη, όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε, με τον Γάλλο να έχει τέσσερις πόντους στη σειρά για το 1-1.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο game, αρχικά ο Τσιτσιπάς είχε ευκαιρίες για break στο 30-40 και σε αβαντάζ, τρία αβαντάζ είχε και ο Μπαρέρ, που με άσο ισοφάρισε σε 2-2.

Ο Τσιτσιπάς με love game έκανε το 3-2, ο Μπαρέρ απάντησε με το ίδιο νόμισμα (3-3). Ο 24χρονος Ελληνας παίκτης με δύο άσους και έναν winner έκανε με άνεση το 4-3, με τον Μπαρέρ με δύο σερί πόντους να κατακτά το δικό του game (4-4).

Ο Γάλλος βρέθηκε μπροστά σε μια μεγάλη ευκαιρία το 0-40, όμως ο Τσιτσιπάς με δύο άσους και ένα αβίαστο λάθος ισοφάρισε 40-40 και με άλλους δύο σερί πόντους έκανε το 5-4. Ο Μπαρέρ ισοφάρισε 5-5 με love game, ο Τσιτσιπάς με δύο άσους και δύο winners, προηγήθηκε με 6-5, με τον Μπαρέρ να στέλνει τον σετ στο tie break.

Εκεί ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 2-0 και 4-2, έφθασε στο 5-3, είδε τον Μπαρέρ να πετά με βολέ την μπάλα εκτός βασικής γραμμής για το 6-3 και αμέσως μετά έκλεισε τη διαδικασία, κατέκτησε το σετ και μαζί εξασφάλισε την πρόκριση στον 2ο γύρο.