ΑΡΗΣ – Ολυμπιακός(76-87): Πάλεψαν οι “κιτρνόμαυροι” – Ανώτεροι οι Πειραιώτες

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι «μουδιασμένες». Ο Ολυμπιακός έπαιζε καλή άμυνα κι εμπόδιζε τον αντίπαλό του να βρει τον δρόμο προς το καλάθι, ωστόσο δεν το κεφαλαιοποιούσε αυτό αφού ήταν άστοχος στην επίθεση (5-7, 5′). Η διακοπή του τάιμ άλλαξε άλλαξε πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός με τους Βεζένκοβ και Φαλ να κυριαρχούν έδωσαν πολύ γρήγορα διψήφια διαφορά πόντων (7-18, 8′) την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος της περιόδου.

Με το σκορ στο 17-27 (13′) οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη θέλοντας να προβληματίσουν τους Πειραιώτες, ωστόσο Ουόκαπ, ΜακΚίσικ και Μάρτιν μετέτρεψαν το σκορ σε 20-40 (17′). Ο Χάνλαν αποτελούσε τη μοναδική πηγή παραγωγής σκορ του Άρη, ωστόσο ήταν μόνος και έτσι ο πλουραλισμός των «ερυθρόλευκων» έστειλε τις ομάδες στο ημίχρονο με το ταμπλό να γράφει 33-51.

Ο Άρης με κύριους εκφραστές τους Χάνλαν και Ουίλιαμς κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 14 πόντους (43-57, 25′) αφού οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πήραν κάποιες κακές αποφάσεις στην επίθεσή τους και δεν βρήκαν σκορ. Γενικά η εικόνα των γηπεδούχων ήταν πολύ καλύτερη από αυτή των αντιπάλων τους στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα κάτι το οποίο αποτυπώθηκε και στο σκορ (50-62, 30′).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την διαφορά να πέφτει στους 9 πόντους μετά από τρίποντο του Χάνλαν και το παιχνίδι πήρε μια διαφορετική μορφή μιας και ο Καναδός δεν είχε σταματημό (62-73, 35′). Ο Ολυμπιακός στην επίθεση είχε εγκλωβιστεί ανάμεσα στην άμυνα των γηπεδούχων και τα βιαστικά σουτ του με αποτέλεσμα να γίνει το 68-75 (37′). Η διαφορά δεν έπεσε πιο χαμηλά πάντως και έτσι οι φιλοξενούμενοι πρόσθεσαν μία ακόμη νίκη στο ρεκόρ τους.

Ο Άρης μείωσε στο 37′ στους 7 πόντους, αλλά επί της ουσίας δεν αμφισβητήθηκε ο τελικός νικητής του παιχνιδιού.