Ατρόμητος – Άρης 1-1: Ισοπαλία για τους Θεσσαλονικείς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Άρη για την 1η αγωνιστική της Stoiximan Super League στο Περιστέρι. Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 1-1, με τους τερματοφύλακες να είναι οι πρωταγωνιστές του αγώνα.

Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές φάσεις και τα δύο γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά από γέμισμα του Μάγιο, ο Κοσέλεφ έκανε την έξοδο και ο Μπρόρσον άθελά του την έστειλε στα δίχτυα στο 66′. Λάθος έκανε και ο Κουέστα, ο οποίος γκρέμισε τον Μίχορλ, με τον Ουάρντα να εκτελεί το πέναλτι και να βρίσκει δίχτυα για το 1-1 στο 74′.

Την επόμενη αγωνιστική, ο Ατρόμητος ταξιδεύει στο Ηράκλειο για να αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ (24/8, 19:30), ενώ ο Άρης κοντράρεται με τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες (24/8, 20:00).

Το ματς
Ο Άρης μπήκε δυνατά στο πρώτο μέρος και η πρώτη του απειλή ήταν μια όχι και τόσο καλή κεφαλιά του Μοντόγια την οποία μάζεψε εύκολα ο Κοσέλεφ. Ένα λεπτό μετά ο Φετφατζίδης είχε μια καλή στιγμή, καθώς απέφυγε τον Αθανασίου και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Ο Ατρομήτος απείλησε για πρώτη φορά στο 11ο λεπτό. Ο Μπακού έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Άρη και εκτέλεσε τον Κουέστα, ο οποίος έκανε καλή έξοδο και τον σταμάτησε. Ο Μπακού προσπάθησε να εκτελέσει με τη δεύτερη, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι παίκτες του Ατρομήτου φώναξαν για πέναλτι στο 20′ σε μαρκάρισμα του Βέλεθ στον Αθανασίου, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Ο Άρης λίγο έλειψε να σκοράρει στο 25′. Ο Κοσέλεφ βγήκε για να απομακρύνει, αλλά δεν απομάκρυνε σωστά και ο Μορόν προσπάθησε να σκοράρει από μακρινή απόσταση, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Η καλύτερη φάση των κίτρινων ήταν στο 44ο λεπτό όταν ο Μορόν πήρε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής και γύρισε για να σουτάρει, αλλά ο Μπρόρσον με καίρια επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο αργός με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές και στα μετόπισθεν. Στο 47′ ο Φαν Βέερτ από δύσκολη γωνία δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Ο Ουάρντα με ωραία ενέργεια δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Κουέστα έπεσε στη γωνιά του και μπλόκαρε. Δύο λεπτά μετά ο Άρης βρήκε το γκολ που έψαχνε με αυτογκόλ. Μετά από γέμισμα του Μάγιο, ο Κοσέλεφ έδιωξε πάνω στον Μπρόρσον κι αυτός άθελά του την έστειλε στα δίχτυα.

Η απάντηση των κιτρίνων ήταν άμεση και συγκεκριμένα στο 74′. Ο Κουέστα έπεσε πάνω στον Μίχορλ, με τον Τσακαλίδη να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Ουάρντα ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, φιλώντας στη συνέχεια το σήμα. Στη συνέχεια ο Άρης ανέβασε τον ρυθμό του, είχε τρεις τελικές, αλλά δεν κατάφερε να βρει ένα δεύτερο γκολ. Έτσι, το 1-1 έμεινε έως το φινάλε.

Ατρόμητος – Άρης 1-1: Τα λάθη των γκολκίπερ καθόρισαν την ισοπαλία στο Περιστέρι
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Κοσέλεφ, Αθανασίου, Μπρόρσον, Κίνι, Μανσούρ, Γκονσάλες (90′ Καραμάνης), Ουεντραόγκο, Ουάρντα, Μπακού (76′ Γιουμπιτάνα), Καρλίτος (56′ Μίχορλ), Φαν Βέερτ.
ΑΡΗΣ: Κουέστα, Φρίντεκ (65′ Ντιαντί), Μπράμπετς, Βέλεθ, Μάγιο, Μοντόγια, Μοντσού, Γκαρθία, Σαβέριο, Φετφατζίδης (70′ Σιφουέντες), Μορόν (75′ Σαμόρα)