BCL: Ο ΠΑΟΚ πήρε την νίκη-πρόκριση και θα αντιμετωπίσει την Πετκίμσπορ

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε την ρουμανική Οραντέα με 81-80, στην προσπάθειά του για την είσοδο στον όμιλο του BCL. Πλέον, το Σάββατο (21/9, 21:30) ο “Δικέφαλος” θα έχει νέο αντίπαλο και αυτός θα είναι η τούρκικη, Πετκίμσπορ, που πέταξε εκτός την Σολέ με σκορ 76-70. To ματς κόντρα στην Πετκίμσπορ θα γίνει στη Gloria Sports Arena στην Αττάλεια και θα κρίνει το εισιτήριο για τους ομίλους τoυ Champions League.

Σε ό,τι αφορά το ματς με την Οραντέα, οι παίκτες του Μάσιμο Κανσελιέρι ξεκίνησαν «νωθρά» την αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να βρεθούν στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου πίσω ακόμα και με 10 πόντους. Με το σκορ στο 42-32 υπέρ των Ρουμάνων, ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεση του και με ένα 12-0 σερί πήρε το προβάδισμα (44-42) και μαζί το μομέντουμ του αγώνα.

Οι δύο ομάδες πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι τη λήξη, με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα 78-76 περίπου 3 λεπτά πριν την εκπνοή. Ο «δικέφαλος του Βορρά» ωστόσο έχασε πολλές ευκαιρίες για να ξεφύγει με απόσταση δύο κατοχών, με αποτέλεσμα η Οραντέα να ισοφαρίσει σε 78-78, με 57” να δείχνουν στον φωτεινό πίνακα για την λήξη. Στην επόμενη επίθεση ανέλαβε την ευθύνη ο Μπάρτλεϊ ο οποίος ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων, στέλνοντας τον ΠΑΟΚ στο +3, 34 δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας. Μετά από σφυρίγματα εκατέρωθεν, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με σκορ 81-80 και μαζί και την πρόκριση για την επόμενη φάση των προκριματικών του BCL.

Κορυφαίος για την ομάδα του “Δικεφάλου” ήταν ο Φρανκ Μπάρτλεϊ, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και μαζί με το κρίσιμο τρίποντο δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έδωσε την πολυπόθητη πρόκριση στους «ασπρόμαυρους».

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 44-45, 66-70, 81-80