Champions League: «Κανονιές» της Άρσεναλ στην Παρί – «Σάρωσαν» Μπαρτσελόνα, Σίτι, Ντόρτμουντ, Ίντερ

Σε μια βραδιά, όπου τα φαβορί «σάρωσαν», η Άρσεναλ πέτυχε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι «κανονιέρηδες» εμφανίστηκαν σοβαροί, επικράτησαν 2-0 και πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους στον ενιαίο όμιλο, καθώς στην πρεμιέρα είχαν μείνει στη «λευκή» ισοπαλία με την Αταλάντα. Από την άλλη, οι Πρωταθλητές Γαλλίας απογοήτευσαν με την εικόνα τους.

Πρώτη νίκη και για την Μπαρτσελόνα, η οποία μετά την ήττα της πρεμιέρας από τη Μονακό, «ισοπέδωσε» 5-0 τη Γιουνγκ Μπόις. «Φωτιές» πετούσε κι η Ίντερ, η οποία επικράτησε 4-0 του Ερυθρού Αστέρα, ενώ «τεσσάρα» (4-0) έριξε κι η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία «ξεμπούκωσε» στον εκτός έδρας αγώνα με τη Σλόβαν στην Μπρατισλάβα.

Το σκορ της βραδιάς πέτυχε η Ντόρτμουντ, η οποία, με τον Αντεγέμι να κάνει χατ τρικ από το ημίχρονο(!), «ισοπέδωσε» 7-1 τη Σέλτικ κι έκανε το «2 στα 2», όπως κι η Λεβερκούζεν, η οποία νίκησε το 1-0 τη Μίλαν. Το «χρυσό» τέρμα των Πρωταθλητών Γερμανίας πέτυχε ο Μπονιφέις στο 51ο λεπτό. Με γκολ του Μπραγκάνσα στο 84ο λεπτό, η Σπόρτινγκ ισοφάρισε σε 1-1 κι απέφυγε την πρώτη ήττα της, στην αναμέτρηση με την PSV στο Αϊντχόφεν.

Στα παιχνίδια που έγιναν νωρίτερα, τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στη League Phase πανηγύρισε η Μπρεστ, η οποία επικράτησε 4-0 της Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία, ενώ χωρίς νικητή (1-1) ολοκληρώθηκε το Στουτγκάρδη – Σπάρτα Πράγας.

Τα αποτελέσματα της Τρίτης (01/10) στο Champions League
Σάλτσμπουργκ – Μπρεστ 0-4 (24′,71′ Σιμά, 66′ Καμαρά, 75′ Μαρτίν)
Στουτγκάρδη – Σπάρτα Πράγας 1-1 (7′ Μιγιό – 32′ Καϊρίνεν)
Ίντερ – Ερυθρός Αστέρας 4-0 (11′ Τσαλχάνογλου, 59′ Αρναούτοβιτς, 71′ Μαρτίνες, 81′ πεν. Ταρεμί)
Ντόρτμουντ – Σέλτικ 7-1 (7′ πεν. Τσαν, 11′, 29′, 42′ Αντεγέμι, 40′ πεν. Γκιρασί, 79′ Ενμέτσα / 9′ Μαέντα)
Μπαρτσελόνα – Γιουνγκ Μπόις 5-0 (8′, 51′ Λεβαντόφσκι, 34′ Ραφίνια, 37′ Μαρτίνεθ, 81′ αυτ. Καμαρά)
Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μίλαν 1-0 (51′ Μπόνιφεϊς)
Άρσεναλ – Παρί Σεν Ζερμέν 2-0 (20′ Χάβερτς, 35′ Σάκα)
Αϊντχόφεν – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-1 (15′ Σχόουτεν / 84′ Μπραγκάνσα)
Σλόβαν Μπρατισλάβας – Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (8′ Γκιντογκάν, 15′ Φόντεν, 58′ Χάαλαντ, 74′ ΜακΑτί)