Έμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, ήττα από τον Πανιώνιο (hls)

Με «ξεσπάσματα» στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος νίκησε τον ΠΑΟΚ 73-62 στη Νέα Σμύρνη για την τρίτη αγωνιστική της Stoiximan GBL κι έφτασε στο 2-1 ρεκόρ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα 5 περίπου έκανε σερί 7-0, προτού αντιδράσει ο Πανιώνιος. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και μείωσαν την απόσταση, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 20-15 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Πανιώνιος όχι μόνο συνέχισε να ανεβάζει ρυθμούς αλλά κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα στη συνέχεια. Στο 5:10 το σκορ ήταν στο 26-24 ενώ ο Σαλούστρος, έπειτα από όμορφη συνεργασία έκανε στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου το 34-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο πλευρές συνέχισαν να είναι πολύ κοντά η μία με την άλλη. Στο 4:54 ο Πανιώνιος ήταν οριακά μπροστά με 44-43. Ο «ιστορικός» μπόρεσε να διατηρήσει δύσκολα το προβάδισμα και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 54-50.

Με τον αγώνα να μπαίνει στο τελευταίο του δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος ανέβασε γρήγορα τη διαφορά στους 10 πόντους με τον Κάναντι να κάνει το 60-50 (8:15). Στα 5 λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας το σκορ ήταν στο 65-56 με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι.

Στα 2:16 πριν από την ολοκλήρωση ο Χέντερσον μείωσε σε 67-61 αλλά οι παίκτες του Καντσελιέρι δεν μπόρεσαν να μειώσουν παραπάνω και ο Πανιώνιος πανηγύρισε τη νίκη με 73-62.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-31, 54-50, 73-62