Euroleague: Ο Παναθηναϊκός λύγισε την Παρτίζαν (vids)

Oι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν όμως με  άμυνα στα τελευταία λεπτά νίκησαν 84-71 την Παρτίζαν στο ΟΑΚΑ, με αποτέλεσμα να πάρουν 4ο σερί ροζ φύλλο, ανεβαίνοντας στο 14-8 στην Ευρωλίγκα. Η σέρβικη ομάδα έβαλε «ζόρια» στους γηπεδούχους με την τρομερά physical άμυνά της για τρία δεκάλεπτα.

Κορυφαίος του ματς ήταν με 21 πόντους ο Κέντρικ Ναν, που κράτησε τους γηπεδούχους μπροστά ακόμη και στο πολύ κακό τους διάστημα με ατομικές ενέργειες. Εξαιρετικός με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και μεγάλα σουτ ο Ντίνος Μήτογλου, ενώ κομβικός ήταν ο Ματίας Λεσόρ, που «ξύπνησε» στο τέλος και ολοκλήρωσε το ματς με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Τα έδωσε όλα πάλι ο Τζέριαν Γκραντ, με 4 πόντους, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και ατελείωτο τρέξιμο στα 36 λεπτά που αγωνίστηκε.

Από πλευράς Παρτίζαν, που έπεσε στο 11-11 κι έχασε την ισοβαθμία από τους «πράσινους», μεγάλο ματς έκανε ο Πι Τζέι Ντοζίερ με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ 13 πόντους είχε ο Τζέιμς Νάναλι.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-40. 58-58, 84-71