Europa League: Νίκες για Φενέρμπαχτσε και Ρέιντζερς

Με το δεξί άρχισαν τις υποχρεώσεις τους στη League Phase του Europa League η Φενέρμπαχτσε και η Ρέιντζερς, οι οποίες νίκησαν τις Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ και Μάλμε αντίστοιχα, με 2-1 και 0-2.

Στην Κωνσταντινούπολη η Φενέρ μπήκε καλύτερα στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 26′ με τον Σογιουντσού, για να έρθει το 2-0 προς το τέλος του ματς και συγκεκριμένα στο 82′ με το αυτογκόλ του Μπούρχες. Λίγα λεπτά νωρίτερα, στο 74′, οι Βέλγοι είχαν μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του ΜακΆλιστερ και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 93′ με τον Σάικες και ενώ στο 92′ είχαν μείνει και οι Τούρκοι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σάμουελ.

Πέρασε από τη Σουηδία η Ρέιντζερς
Στο άλλο παιχνίδι που γινόταν την ίδια ώρα, το Μάλμε – Ρέιντζερς, οι Σκωτσέζοι μπήκαν με γκολ από τα αποδυτήρια αφού άνοιξαν το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τον Μπαϊράμι, για να διαμορφωθεί το τελικό 0-2 στο 76′ με ωραίο σουτ του ΜακΚόσλαντ.