H Aγγλία δεν “γονάτισε” την Δανία, αλλά “πλησίασε” στους “16” (vids)

Ισόπαλη 1-1 έληξε η κρίσιμη αναμέτρηση της Αγγλίας με τη Δανία στο Deutsche Bank Park, με το ίδιο σκορ που έληξε και ο αγώνας του ομίλου που προηγήθηκε μεταξύ της Σλοβενίας και της Σερβίας. Χάρι Κέιν και Μόρτεν Χιούλμαντ διαμόρφωσαν το 1-1 μεταξύ Δανίας και Αγγλίας, με τους Σκανδιναβούς να παίζουν πλέον «τελικό πρόκρισης» με τους Σέρβους ενώ oι Άγγλοι απέχουν μια ισοπαλία με την Σλοβενία από το εισιτήριο για τους «16» και, πιθανόν, την πρωτιά του τρίτου ομίλου.

Τα τρία λιοντάρια πήραν κεφάλι στο σκορ στην πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς στο 19ο λεπτό. Μετά από εξαιρετική πάσα του Μπέλιγχαμ στον Γουόκερ και γύρισμα του μπακ της Σίτι στη μικρή περιοχή, ο Κέιν τροφοδοτήθηκε από την κόντρα και από κοντά σκόραρε.Οι Δανοί απάντησαν στο πρώτο μέρος με την γκολάρα του Χιούλμαρντ, ο οποίος δοκίμασε το πόδι του από τα 28 μέτρα και με ένα εκπληκτικό σουτ από μακριά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Πίκφορντ.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν με καλύτερη το δοκάρι του Φόντεν στο 56ο λεπτό, ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος. Η Αγγλία με αυτό το βαθμό έφτασε στους “4” και είναι μια ανάσα από την πρόκριση στους “16” του Euro 2024. Πιο δύσκολα τα πράγματα για τη Δανία που θα παλέψει με τη Σερβία την τελευταία αγωνιστική για την πρόκριση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Δανία (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ – Άντερσεν, Κρίστενσεν, Βέστεργκααρντ – Μέλε, Χιούλμαντ (82’ Νόργκααρντ), Χόιμπιεργκ, Κρίστιανσεν (57’ Μπα) – Έρικσεν (82’ Σκοβ Όλσεν) – Βιντ (57’ Ντάμσγκααρντ), Χόιλουντ (67’ Πόουλσεν).

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ – Γουόκερ, Στόουνς, Γκέι, Τρίπιερ – Αλεξάντερ Άρνολντ (54’ Γκάλαχερ), Ράις – Σάκα (69’ Έζε), Μπέλινγκχαμ, Φόντεν (69’ Μπόουεν) – Κέιν (69’ Ουότκινς).