Η Καλλιθέα έκανε ό,τι ήθελε τον Παναθηναϊκό, αλλά ισοφαρίστηκε στο φινάλε! (hls)

Ο -τυπικά- φιλοξενούμενος Παναθηναϊκός δεινοπάθησε κόντρα στη Καλλιθέα και ευτύχισε έστω να ισοφαρίσει στο φινάλε σε 2-2.

Η Καλλιθέα με ενέργεια, εξαιρετικό στήσιμο στον αγωνιστικό χώρο και ποιοτικές ενέργειες από τον Ντεμέτριους, τον Μουτίνιο και τον Ματίγια χτύπησε τα πρώτα… καμπανάκια που δεν εισακούστηκαν. Στο 13′ το σουτ του Ουλντρίκις πέρασε λίγο άουτ όπως και εκείνο του Μουτίνιο στο 14′. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ στο 28′ όταν μετά από λάθος του Μαντσίνι και του Κώτσιρα, ο Ντεμέτριους με εξαιρετικό γύρισμα βρήκε τον Μουτίνιο που σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ.

Αυτό το γκολ για λίγα λεπτά αφύπνισε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος στο 30′ έχασε τετ α τετ με τον Τετέ και δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε με κεφαλιά του Τζούρισιτς. Η Καλλιθέα, όμως, δεν… μάσησε και ανάγκασε το ”τριφύλλι” να κλειστεί στην περιοχή του και κάθε φάση να μυρίζει γκολ. Στο 35′ ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε το σουτ του Ντεμέτριους ενώ στην ίδια φάση το σουτ του Βραζιλιάνου πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια. Στο 37′ ο Ντιμπά σημάδεψε το δοκάρι των ”πρασίνων” ενώ το Τριφύλλι είχε σουτ του Τετέ που έβγαλε ο Μπαραγκάν.

Σε γενικές γραμμές η ανασταλτική συμπεριφορά της ομάδας του Αλόνσο ήταν άθλια με την Καλλιθέα να αδικείται από το 1-1 του ημιχρόνου, χαραμίζοντας πολλές και μεγάλες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλιθέα συνέχισε να απειλεί όποτε ήθελε τον Παναθηναϊκό, απείλησε στο 62′ με σουτ του Ουλντρίκις και στο 64′ με τον Ντραγκόφσκι να διώχνει σουτ του Χάνουσεκ και η τραγική άμυνα των ”πρασίνων” έδωσε στο 80′ εκτέλεση σαν σε προπόνηση στον Βαλμπουενά που έκανε το 2-1.

Οι ”πράσινοι” πίεσαν, έψαξαν την ισοφάριση και την βρήκαν στο 92′ με τον Τετέ έπειτα από γύρισμα του Πελίστρι. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάρουν την νίκη στο 94′ αλλά ο Ντραγκόφσκι νίκησε τον Μουτίνιο σε μοναδικό τετ α τετ.

Athens Kallithea (Μάσιμο Ντονάτι): Μπερναμπέ, Μότοκ, Ισιμάτ Μιρίν, Πασαλίδης (71′ Τσιβελεκίδης), Μανθάτης, Ματίγια, Ντιμπά (76′ Μερκάτι), Xάνουσεκ, Ντεμέτριους (71′ Βαλμπουενά), Μουτίνιο, Ουλντρίκις.

Έμειναν στον πάγκο: Γκέλιος, Μουστακόπουλος, Σοϊρι, Λουκίνας, Βασιλόγιαννης, Ματίγεβιτς.

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (46′ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς (58′ Μαξ), Αράο, Τσέριν, Μαντσίνι (58′ Πελίστρι), Τετέ, Τζούριτσιτς, Ιωαννίδης.

Έμειναν στον πάγκο: Λοντίγκιν, Ζέκα, Σπόραρ, Μπακασέτας, Πάλμερ-Μπράουν, Λημνιός.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου).

Βοηθοί: Ράινχαρντ Μπούξμπαουμ (Ανατολικής Αττικής), Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας).

4ος διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας).

VAR: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας).