Ηττα στο φινάλε για την Ελλάδα από τον Καναδά (vids)

Παρά τη μεγάλη «μάχη» που έδωσε η Εθνική ομάδα, ο ανώτερος και σούπερ ταλαντούχος Καναδάς πήρε τη νίκη 86-79, στην πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Οι Καναδοί είχαν το προβάδισμα από την αρχή, φτάνοντας ακόμη και στο +16, με την Ελλάδα όμως να βγάζει συνεχώς αντιδράσεις στο ματς και να πλησιάζει στο καλάθι (78-80), στο τελευταίο λεπτό. Ωστόσο, ένα μεγάλο καλάθι του Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και οι λεπτομέρειες κόστισαν την ήττα στο τέλος, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να δείχνει, πάντως, ότι μπορεί να προκριθεί στα νοκ άουτ.

Τρομερός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 34 πόντους, έχοντας για άξιο συμπαραστάτη τον Κώστα Παπανικολάου με 17 πόντους.

Από τους Καναδούς, ξεχώρισαν οι Αρ Τζέι Μπάρετ και Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 23π. και 21π. αντίστοιχα.

Επόμενο ματς της Εθνικής απέναντι στην Ισπανία την ερχόμενη Τρίτη (30/7, 12:00).