Καλή κούρσα από τον Κυνηγάκη, τερμάτισε 10ος στα 10χλμ μαραθώνιας κολύμβησης (vid)

Σε μία απαιτητική κούρσα, κόντρα στα αντίθετα ρεύματα του Σηκουάνα, ο Άλκης Κυνηγάκης τερμάτισε στην ιδιαίτερα τιμητική δέκατη θέση στα 10 χιλιόμετρα της μαραθώνιας κολύμβησης ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας πρωταθλητής και αθλητής του Σπύρου Γιαννιώτη σημείωσε επίδοση 1:52:37.2 και πήρε την 10η θέση, σε σχέση με την 5η που είχε καταλάβει στους προηγούμενους Αγώνες του Τόκιο (1:49:29).

Ο Άλκης Κυνηγάκης τα έδωσε όλα στην κούρσα, ήταν στην πέμπτη θέση στα πρώτα 4 χλμ, όμως από εκεί και πέρα τον πρόδωσαν οι δυνάμεις του και δεν μπόρεσε να κυνηγήσει, κάτι καλύτερο.

Χρυσός Ολυμπιονίκης ήταν ο Ούγγρος Κριστόφ Ρασόφσκι, ο οποίος έκανε 1:50:52.7. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Όλιβερ Κλέμετ από τη Γερμανία 1:50:54.8 (+2.1) και χάλκινος Ολυμπιονίκης ήταν ο Ντέιβιντ Μπέτλεμ, επίσης από την Ουγγαρία, με 1:51:09.0 (+16.3).