«Κατοστάρα» του ΠΑΟΚ κόντρα στην TFT Σκοπίων

Ο «δικέφαλος» σάρωσε 109-70 την ομάδα γειτονικής χώρας σε φιλικό ματς που διεξήχθη στο κλειστό της Πυλαίας, έδειξε «φρέσκος», παρά τα συνεχόμενα φιλικά κι έδειξε έτοιμος για την έναρξη των προκριματικών του BCL.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ο Φόρεστερ με 17 πόντους και τον ακολούθησε ο Χέντερσον με 16. Παπαδάκης με 13, Κράουζερ με 12 κι Ιατρίδης με 11 πόντους ήταν, επίσης, κορυφαίοι για τους «ασπρόμαυρους».

Ο Καντσελιέρι ξεκίνησε με τους Ρέινολντς, Παπαδάκη, Χέντερσον, Ιατρίδη, Φόρεστερ και, με τον τελευταίο να σκοράρει 7 πόντους, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 13-11. Με αιφνιδιασμούς, τρίποντο και, με μπροστάρη τον Λέφα, ο ΠΑΟΚ έκανε το 23-16 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 29-24.

Με τους Περσίδη κι Ιατρίδη, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με +11 και, παρά τα τρίποντα των φιλοξενούμενων, διατήρησε το προβάδισμα. Έχοντας σκοράρει οι 11 από τους 12 παίκτες και, με τον Χέντερσον να σκοράρει, επίσης, συνεχώς, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 52-37.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, ο Φόρεστερ με 8 δικούς του πόντους έκανε το 67-48, όμως με τρία τρίποντα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 71-58.

Εκεί, ανέλαβε δράση ο Χέντερσον και με τα τρίποντα έφερε το +22 κι ο Παπαδάκης έφερε το 84-61 στη λήξη του τριαντάλεπτου.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε τους αιφνιδιασμούς στην τέταρτη περίοδο και με τους Περσίδη, Φόρεστερ έφτασε στο +30 στο 35’, ενώ ο Κράουζερ έφερε το 100-68 για να φτάσουμε στο τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 52-42, 84-61, 109-70