«Κόκκινος» ο πρώτος τίτλος της σεζόν (hls)

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι γεμάτο με ένταση, μάχες και πολλές συγκινήσεις από την αρχή μέχρι το φινάλε του αγώνα, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που χαμογέλασε στο τέλος, επικρατώντας με σκορ 86-85 του Παναθηναϊκού AKTOR στο Κλειστό της Καλλιθέας της Ρόδου και κατέκτησε το τρίτο Super Cup της ιστορίας του και μάλιστα στα τελευταία ισάριθμα χρόνια!

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκείνοι που είχαν το πάνω χέρι στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με τους «πράσινους» ωστόσο να παραμένουν κοντά στο σκορ, προσπερνώντας μάλιστα προς τα τέλη της τρίτης περιόδου. Και ενώ η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε ένα πραγματικό… θρίλερ, ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν εκείνος που βγήκε μπροστά στα δύσκολα και με 10 πόντους στου στο τελευταίο 4λεπτο του αγώνα, «καθάρισε» την υπόθεση νίκης για τους Πειραιώτες, χαρίζοντάς τους την πρώτη κούπα της χρονιάς! Στα τελευταία 15”, το «τριφύλλι» προσπάθησε να κάνει το… θαύμα, εκμεταλλευόμενο τις πολλές χαμένες βολές του Ολυμπιακού, ωστόσο, δεν μπόρεσε να φτάσει στην τεράστια ανατροπή.

Παρά το γεγονός πως αμφότερες οι ομάδες δεν βρίσκονται ακόμα στο επιθυμητό αγωνιστικό επίπεδο – βάσει και της τεράστιας ποιότητάς τους – το ματς, για την εποχή που έγινε, είχε εξαιρετικό ρυθμό, με μπόλικη ένταση και μεγάλα σουτ από πολλές προσωπικότητες των δύο συλλόγων!

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ δεν ήταν άλλος από τον Σάσα Βεζένκοφ, με τον Βούλγαρο φόργουορντ στο επίσημο ντεμπούτο του κατά την επιστροφή του στον Ολυμπιακό να ολοκληρώνει το ματς με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ, εξαιρετικοί ήταν και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (19 πόντους (4/6τρ.), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, και ο Φίλιπ Πετρούσεφ (18π., 8ρ.).

Για τον Παναθηναϊκό, σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Κώστας Σλούκας με 18 πόντους (3/5τρ.), με τον Γκριγκόνις να πετυχαίνει 19 πόντους (4/6τρ.), και τους Ναν και Γκραντ από 15 και 12 αντίστοιχα.