Κροατία – Ιταλία 1-1: Πρόκριση στο 98′ για τη Σκουάντρα Ατζούρα (vid)

Με γκολ του Μόντριτς από το 55′ η Κροατία ήταν μπροστά με 1-0 και ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει την πρόκριση στους «16» του Euro 2024, αυτό όμως το έκανε η Ιταλία τελικά αφού στο 98′ ο Τζακάνι, ο οποίος είχε μπει νωρίτερα ως αλλαγή, έγραψε το 1-1!

Οι Κροάτες ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι στο 5′ είχαν την πρώτη τους φάση με το δυνατό σουτ του Σούσιτς που απέκρουσε ο Ντοναρούμα, με τους οπαδούς τους στην εξέδρα να ξεσηκώνονται.

Η «Χρβάτσκα» ήθελε μόνο νίκη για να προκριθεί και αυτό φαινόταν και από το πάθος που είχε στο παιχνίδι της στα πρώτα 15-20 λεπτά, με τους Ιταλούς, από την άλλη πλευρά, να είναι κυρίως σε θέση άμυνας.

Στο 21′, όμως, την είχαν και αυτοί την πρώτη ευκαιρία τους και ήταν καλή, με την κεφαλιά του Ρετέγκι που έφυγε λίγο άουτ μετά τη σέντρα του Νταρμιάν. Μια φάση που έδωσε… θάρρος στην ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, η οποία στο 27′ πλησίασε ακόμη περισσότερο στο γκολ με την καρφωτή κεφαλιά του Μπαστόνι μετά τη σέντρα του Μπαρέλα αλλά ο Λιβάκοβιτς έκανε μεγάλη απόκρουση.

Αυτή, βασικά, ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, με το 0-0 να παραμένει και τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές αμυντικά.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι δύο προπονητές έκαναν από μία αλλαγή και αυτός που μπήκε για την Ιταλία, ο Φρατέζι, έκανε χέρι σε σουτ του Κράμαριτς στο 52′, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι μετά την εξέταση του VAR. Πέναλτι που εκτέλεσε ο Μόντριτς και απέκρουσε ο Ντοναρούμα, αλλά δευτερόλεπτα μετά ο Κροάτης… εκδικήθηκε.

Στο 55′ ο Μπούντιμιρ προσπάθησε εξ επαφής, ο πορτιέρε της Σκουάντρα Ατζούρα απέκρουσε και στην επαναφορά ο Μόντριτς βρήκε δίχτυα για το 1-0, με το οποίο η Κροατία προσπερνούσε αντίπαλό της και ανέβαινε στη 2η θέση!

Ο Σπαλέτι αντέδρασε άμεσα βγάζοντας τον Ντιμάρκο και βάζοντας τον Κιέζα που έδωσε πνοή επιθετικά στην ομάδα του, με αποτέλεσμα στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι να παίζεται στο μισό γήπεδο αφού οι Ιταλοί πίεζαν και οι Κροάτες αμύνονταν.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το 1-0 δεν θα άλλαζε παρά τις προσπάθειες της πρωταθλήτριας Ευρώπης, τελικά άλλαξε στο… 98′: Πολύ ωραία ενέργεια του κεντρικού αμυντικού Καλαφιόρι και πάσα στον Τζακάνι που πλάσαρε απλά τέλεια για το 1-1, στέλνοντας την Ιταλία στους «16»!