Κύπελλο Ελλάδας: Προκρίθηκε στα πέναλτι η ΑΕΛ – Στην επόμενη φάση Κηφισιά και Καμπανιακός

Η τρίτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ξεκίνησε με τρεις αναμετρήσεις ανάμεσα σε ομάδες της Super League 2 με την Κηφισιά, τον Καμπανιακό και την ΑΕΛ να είναι οι ομάδες που πήραν την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Η Κηφισιά ήταν αυτή που πήρε πρώτη χρονικά την πρόκριση στον επόμενο γύρο, καθώς επικράτησε στη Ριζούπολη 1-0 του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου. Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Σεμπάστιαν Λέτο πέτυχε ο Λουίς Ρότσα στο 20ο λεπτό.

Ο Καμπανιακός κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ηλιούπολης στην παράταση, επικρατώντας 1-0 με το γκολ που πέτυχε ο Κολλαράς στο 103′ της παράτασης.

Η μάχη της ΑΕΛ με τον Μακεδονικό κρίθηκε στα πέναλτι, καθώς τόσο στην παράταση όσο και στην κανονική διάρκεια το σκορ ήταν 0-0. Στη ρώσικη ρουλέτα οι βυσσινί επικράτησαν με 3-1 και πήραν την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Το πρόγραμμα της τρίτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας

• Κηφισιά – Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 1-0
  • Καμπανιακός – Ηλιούπολη 1-0 (0-0 κ.δ.)
  • 15/09 16:30 Νέα Ιωνία – Αναγέννηση Άρτας

*Εκκρεμεί η τύχη του αγώνα της δεύτερης φάσης, Αιγέας Πλωμαρίου – Απόλλων Ευπαλίου. Ο νικητής θα φιλοξενήσει την Καβάλα για την τρίτη φάση.

Οι ομάδες που μπαίνουν στην τέταρτη φάση: ΑΡΗΣ, Αστέρας Τρίπολης AKTOR, ΟΦΗ, Παναιτωλικός, Λαμία, Βόλος, Ατρόμητος, Athens Kallithea, Λεβαδειακός, Πανσερραϊκός