Nations League: Γερμανία και Ολλανδία μοίρασαν πεντάρες, νίκη-ανατροπή για την Αλβανία

Η Γερμανία και η Ολλανδία είχαν αξιόλογη παρουσία στο πρόσφατο Euro (στους 8 οι διοργανωτές που αποκλείστηκαν στην παράταση από την μετέπειτα πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία, στους 4 οι οράνιε που λύγισε από την Αγγλία) και στην πρεμιέρα τους στο Nations League έδειξαν πως τρέχουν με… κεκτημένη ταχύτητα.

Απόδειξη τα εντός έδρας ματς που έδωσαν για τον 3ο όμιλο της League A, με την Γερμανία του Γιούλιαν Νάγκελσμαν να κονιορτοποιεί με 5-0 την Ουγγαρία (την είχε νικήσει με 2-0 στη φάση των ομίλων του Euro 2024) και την Ολλανδία του Ρόναλντ Κούμαν να πανηγυρίζει μία ευρεία νίκη με 5-2 κόντρα στην Βοσνία.

Στο Ντίσελντορφ η “Μάνσαφτ” ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και το πιστοποίησε με 23 τελικές και 9 μεγάλες ευκαιρίες, με το 5-0 να έρχεται με χαρακτηριστική ευκολία στο δεύτερο μέρος (4 γκολ από το 58ο μέχρι το 81ο λεπτό) και με πέντε διαφορετικούς σκόρερ.

Στο “Φίλιπς Στάντιον” η Βοσνία έβαλε δύσκολα στο πρώτο 45λεπτο στην Ολλανδία έχοντας ισοφαρίσει με τον Ντεμίροβιτς το γκολ του Ζίρκζι, για να έρθει όμως ένα γκολ του Ρέιντερς στις καθυστερήσεις να επαναφέρει την… τάξη και να απελευθερώσει τους οράνιε, που στο δεύτερο μέρος έφτασαν σε ένα άνετο και πειστικό 5-2.

Γερμανία – Ουγγαρία 5-0 (27΄’ Φίλκρουγκ, 58′ Μουσιάλα, 66′ Βιρτς, 77′ Πάβλοβιτς, 81′ πεν. Χάβερτς)
Ολλανδία – Βοσνία 5-2 (13′ Ζίρκζι, 45+2′ Ρέιντερς, 56′ Χάκπο, 88′ Βέχορστ, 90+2′ Σίμονς / 27′ Ντεμίροβιτς, 73′ Τζέκο)

Η Ουκρανία και η Αλβανία ήταν δύο ομάδες που πήραν μέρος στο Euro 2024 και αμφότερες δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν πέρα από τη φάση των ομίλων, με τη μεταξύ τους αναμέτρηση το βράδυ του Σαββάτου στην Τσεχία να βρίσκει μεγάλους κερδισμένους τους γείτονές μας.

Και αυτό γιατί οι Ουκρανοί προηγήθηκαν στο 49′ με τον Κονόπλια (έπαιξε σε όλο το ματς ο Ρόμαν Γιάρεμτσουκ) αλλά η Αλβανία πραγματοποίησε μεγάλη ανατροπή (βασικός ο Θωμάς Στρακόσα), με τους Ισμαΐλι και Ασάνι να της χαρίζουν τη νίκη με 2-1 για τον 1ο όμιλο της League B.

Η ομάδα με την οποία μοιράζονται την κορυφή είναι η Γεωργία, αφού στη δική της πρεμιέρα έκανε πάρτι απέναντι στην Τσεχία, με την παρέα του Κβαρατσχέλια να σκοράρει τρία γκολ από το 53ο μέχρι το 66ο λεπτό και να φτάνει σε ένα θριαμβευτικό 4-1.