Νίκη για τον ΠΑΟΚ στον Βόλο, πριν το ματς με την Γαλατάσαραϊ (vids)

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες, μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Ο Δικέφαλος επικράτησε 4-1 του Βόλου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο για την 5η αγωνιστική της Super League.

Ο Κοτάρσκι ήταν σωτήριος, καθώς έπιασε πέναλτι στο 3ο λεπτό του παιχνιδιού, με τον Σβαμπ στο 24′ να ανοίγει το σκορ από την άσπρη βούλα. Στο 35ο λεπτό αποβλήθηκε για τους Θεσσαλούς ο Φεράρι με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στην συγκεκριμένη φάση υπάρχουν παράπονα από τους γηπεδούχους, για φάουλ που δεν δόθηκε νωρίτερα υπέρ του Καλογερόπουλου.

Στο 54ο λεπτό ο Μουργκ βρήκε δίχτυα για το 2-0 του Δικεφάλου, με τον Βόλο να μειώνει άμεσα στο 56ο λεπτό με κεφαλιά του Μεντιέτα. Ο Τάισον στο 60′ ανέβασε εκ νέου τον δείκτη του σκορ, με τον Τσάλοφ στο 89′ να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ, μετά από λάθος του Κόβακς.

Ο ΠΑΟΚ στρέφει το βλέμμα του στην Γαλατάσαραϊ, καθώς την Τετάρτη (25/9, 22:00) θα αντιμετωπίσει την τουρκική ομάδα εκτός έδρας για τη League Phase του Europa League.

• ΒΟΛΟΣ: Κόβακς, Μίλετιτς, Καλογερόπουλος, Μπερνάντου, Μύγας, Γκλάβτσιτς (72′ Κόμπα), Κόντε (61′ Κόζτα), Ασεχνούν (40′ Σμέουλερς), Φεράρι, Άλτμαν (61′ Βιγιαφάνιες), Μεντιέτα
  • ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Κόλι, Μπάμπα (68′ Ότο), Καμαρά, Σβαμπ (67′ Κωνσταντέλιας), Ντεσπόντοφ, Μουργκ (67′ Μπακαγιόκο), Τάισον (79′ Σορετίρε), Τισουντάλι (67′ Τσάλοφ)