Νότιο Σουδάν – Πουέρτο Ρίκο 90-79: Πήρε το… ντέρμπι της 3ης θέσης

Το Νότιο Σουδάν έκανε ένα αποφασιστικό βήμα, επικράτησε με διαφορά 11 πόντων του Πουέρτο Ρίκο (90-79) σε έναν όμιλο που συμπληρώνουν οι ΗΠΑ και η Σερβία. Πλέον, στα χέρια των Αφρικανών υπάρχει ένα σημαντικό πλεονέκτημα, όσον αφορά την κατάληξη μίας από τις δύο προνομιούχες τρίτες θέσεις, ωστόσο δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι έχουν να αντιμετωπίσουν τόσο τους Αμερικανούς, όσο και τους Σέρβους.

Οι Νοτιοσιυδανοί μάζεψαν τον απίθανο αριθμό των 55 ριμπάουντ, μέτρησαν 10/28 τρίποντα και με ηγέτη τον Κάρλικ Τζόουνς (19π., 6 ασίστ) και συμπαραστάτη τον Μαριάλ Σαγιόκ (15π.) έκαναν την ανατροπή στο 2ο ημίχρονο.

Για το Πουέρτο Ρίκο, ο Χοσέ Αλβαράδο τελείωσε το ματς με 26 πόντους και 5 ασίστ.

Νότιο Σουδάν – Πουέρτο Ρίκο: Το ματς
Η αναμέτρηση ανάμεσα στο Νότιο Σουδάν και το Πουέρτο Ρίκο, άλλαξε εντελώς στο δεύτερο ημίχρονο. Μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο, οι Πορτορικάνοι με τον Χοσέ Αλβαράδο να κάνει τα πάντα στο παρκέ (19π.) απολάμβαναν μία μικρή διαφορά ασφαλείας (54-48).

Αιτία γι’ αυτό ο περιορισμός του ηγέτη του Νότιου Σουδάν Κάρλικ Τζόουνς. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ο Αλβαράδο αποχώρησε τραυματίας (για να επιστρέψει λίγο αργότερα), ωστόσο οι Νοτιοσουδανοί έπαιξαν άμυνα και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της 3ης περιόδου έκαναν επί μέρους 14-2, αυτό έφτασε μέχρι το 21-7, αλλά το Πουέρτο Ρίκο φρόντισε να μαζέψει τη διαφορά, κάνοντας ντέρμπι την τελευταία περίοδο (71-69). Παρά τη μείωση, οι Αφρικανοί στηρίχθηκαν στην απίθανη συγκομιδή των ριμπάουντ.

Το Νότιο Σουδάν έκανε στην 4η περίοδο το ίδιο πράγμα: Τρομερή άμυνα, κάνοντας το +2, +10 (83-73) με σερί 8-0.

Οι Πορτορικάνοι δεν είχαν άλλες λύσεις μέχρι το φινάλε, επιχείρησαν να… μαζέψουν αλλά δεν κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 48-54, 71-69, 90-79.