Ντερμπάρα στη Πυλαία, νίκη του Παναθηναϊκού στο φινάλε (hls)

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για περίπου 38 λεπτά στο κλειστό της Πυλαίας, αλλά δύο τρίποντα στο φινάλε ουσιαστικά έκριναν την έκβαση του παιχνιδιού με τον ΠΑΟΚ και έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν, με 93-96.

Η ομάδα του Καντσελιέρι άρχισε τον αγώνα με συνεχόμενες εύστοχες επιθέσεις και 6/7 εντός παιδιάς (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο) και έφτασε στο σημείο να προηγηθεί με 5 πόντους (13-8).
Όμως ο Κέντρικ Ναν, ο οποίος από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις του, δεν είχε… αντίπαλο και πετυχαίνοντας τους 11 από τους πρώτους 15 πόντους του «τριφυλλιού», έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (14-15) με επιμέρους σκορ 7-1. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με καλύτερους τους Άπσον, Ρέινολντς, Μπάρτλεϊ πέρασε εκ νέου μπροστά (20-16) λίγο πριν από το δεκάλεπτο (22-21).

Η τριάδα Άπσον, Ρέινολντς, Μπάρτλεϊ συνέχιζε να είναι καθοριστική και να κάνει τη διαφορά για τους γηπεδούχους, αλλά ένα 8-3 των «πρασίνων» στο τέλος του ημιχρόνου δια χειρός Κέντρικ Ναν, ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ανάλογο ρυθμό με το πρώτο. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με 5-0 σερί και πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο +6 (54-48 στο 24’) με τον Παναθηναϊκό να είναι αρκετά άστοχος από μακριά (2/12τρ.).

Οι «πράσινοι» αντέδρασαν άμεσα σε 57-56 στο 27’, με τον Ναν να μετρά 22π. με το εκπληκτικό 9/9 εντός πεδίας, με τους Χέντερσον και Κατσίβελη να ανεβάζουν και πάλι τη διαφορά στο +7 (65-58 στο 28’). Οι «ασπρόμαυροι» έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (70-64), σημειώνοντας 28 πόντους στην περίοδο, κόντρα σε ένα νωχελικό και πολύ άστοχο Παναθηναϊκό.

Λεσόρ και Παπαπέτρου ήταν κομβικοί με καθοριστικά καλάθια, την στιγμή που ο Κέντρικ Ναν συνέχιζε να… οργιάζει. Γκριγκόνις και Γκραντ με συνεχόμενα τρίποντα έστειλαν τη διαφορά στο +7 για τον Παναθηναϊκό και ένα 1:20 έδειχναν να καθαρίζουν το ματς για το «τριφύλλι».
Ο Κρούζερ απάντησε με τρίποντο για το 88-92, ενώ ο Ρέινολντς με δίποντο έγραψε το 90-92 40 δέυτερα πριν το φινάλε. Ο Γκραντ με ένα μεγάλο σουτ έγραψε το 90-94, το οποίο έμελλε να είναι και το τελειωτικό χτύπημα. Ο Μήτογλου με δύο βολές και ο Παπαδάκης με τρίποντο στην εκπνοή διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 70-64, 93-96.