ΟΦΗ – Παναιτωλικός 2-1: Ανατροπή με Νους και πρόκριση των γηπεδούχων στους «16» του Κυπέλλου (vids)

Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε στο “Γεντί Κουλέ” αλλά ο ΟΦΗ έφερε… τούμπα το ματς με τα γκολ του Τιάγκο Νους και πήρε την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας (2-1). Μεγάλες χαμένες ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι στις καθυστερήσεις. Τα αποτελέσματα από τα ματς της Τετάρτης (25.09.2024).

Η πρώτη ημέρα της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας ολοκληρώθηκε με ένα ματς με «άρωμα» Super League, με τον ΟΦΗ να υποδέχεται τον Παναιτωλικό και να προκρίνεται στους «16» της διοργάνωσης, μετά το 2-1 που έφερε στο «Γεντί Κουλέ».

Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο έχοντας την πρώτη καλή στιγμή στο 7’ στο σουτ του Κοντούρη που έβγαλε ο Χριστογεώργος, ενώ πήρε το προβάδισμα στο 18’ με το υπέροχο γκολ του Μαϊντέβατς, ο οποίος πέρασε και τον γκολκίπερ του ΟΦΗ κι έκανε το 1-0 μετά από εξαιρετική ασίστ του Ρόα.

Η τριπλή αλλαγή του Δέλλα στο ημίχρονο (Νους, Σενγκέλια, Μπαΐνοβιτς) τόνωσε την επιθετικότητα του ΟΦΗ με τον πρώτο να αποδεικνύεται καταλυτικός στην εξέλιξη του ματς. Στο 59’ από κεφαλιά πάσα του Χριστόπουλου, ο Αργεντινός μέσος ισοφάρισε από κοντά με προβολή, ενώ στο 71’ έπειτα από έξοχη σέντρα του Μπάκιτς, έκανε το 2-1 με καρφωτή κεφαλιά, φέρνοντας… τούμπα τον αγώνα.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παναιτωλικός έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Σιέλη και Μλάντεν, όμως το 2-1 δεν άλλαξε και η κρητική ομάδα πανηγύρισε την πρόκρισή της στην 5η φάση του θεσμού.