Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: «Αέρας» ο Τσιτσιπάς στους «8» και «τιτανομαχία» με Τζόκοβιτς

Οκορυφαίος Έλληνας τενίστας με μια εμφάνιση υψηλού επιπέδου έφτασε στη νίκη-πρόκριση και ήταν συνεπής στο ραντεβού του με την ιστορία και πιθανότατα τη μάχη με τον Νόβακ Τζόκοβιτς στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το νευρικό του ξεκίνημα στον αγώνα και με αποφασιστικότητα «καθάρισε» στα δύο σετ τον Σεμπαστιάν Μπάεζ (7-5, 6-1), κλείνοντας θέση στην οκτάδα για πρώτη φορά στην καριέρα του!

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και τον Ντόμινικ Κέπφερ, με τον Σέρβο τενίστα να είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο12) δέχθηκε break μόλις στο πρώτο game και βρέθηκε πίσω με 2-0, αλλά απάντησε άμεσα και στο 4ο game πήρε πίσω το break, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Κάποια αβίαστα λάθη έδωσαν ξανά την ευκαιρία στον Μπάεζ να πάρει εκ νέου προβάδισμα με break για το 3-2.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ωστόσο, γύρισε το ματς και με τέσσερα σερί games πήρε το πρώτο σετ με 5-7.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν καταιγιστικός απέναντι στον ανήμπορο να αντιδράσει Αργεντινό, κάνοντας ένα τρομερό 0-5 και φτάνοντας τελικά στη νίκη και την πρόκριση στους «8».