Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-0: Ισοπαλία στο ντέρμπι των αιωνίων στο ΟΑΚΑ (vids)

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στην ισοπαλία με 0-0 κόντρα στον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Super League, με τις δύο ομάδες να χάνουν δύο ακόμη βαθμούς στη φετινή σεζόν.

Σε ένα ματς με λίγες καλές στιγμές, ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός “σπατάλησαν” τις ευκαιρίες τους για γκολ και έμειναν στο ισόπαλο αποτέλεσμα, το οποίο και τους φέρνει αμφότερους πίσω από ΠΑΟΚ στη βαθμολογία. Οι Πειραιώτες είναι πλέον ισόβαθμοι με την ΑΕΚ και τον Άρη, ενώ οι “πράσινοι” παρέμειναν στο -7 από την κορυφή της Super League.

Το παιχνίδι
Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με τη βοήθεια του κατάμεστου ΟΑΚΑ προσπάθησε να “πιέσει” τον Ολυμπιακό. Είχε έτσι δύο καλές στιγμές στο πρώτο 25λεπτο του αγώνα, με τον Τζούρισιτς να σουτάρει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια και τον Ίνγκασον να αστοχεί με κεφαλιά από κοντά μετά από εκτέλεση φάουλ.

Ο Ολυμπιακός έφθασε όμως πιο κοντά στο γκολ, από ένα λάθος του Λοντίγκιν. Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού έδιωξε άσχημα την μπάλα και ο Ελ Κααμπί τον πέρασε και πλάσαρε προ κενής εστίας, αλλά ο Ίνγκασον πρόλαβε και έκοψε την μπάλα, αποτρέποντας το προβάδισμα του Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός έχασε στη συνέχεια και τον Φώτη Ιωαννίδη με τραυματισμό, αλλά ο Αντράζ Σπόραρ που πέρασε στη θέση του, λίγο έλειψε να σκοράρει κατευθείαν. Ο Σλοβένος είχε δύο τελικές σε μία φάση, αλλά σε αμφότερες νικήθηκε από τον Τζολάκη, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και ήταν πιο επικίνδυνος από τον Παναθηναϊκό. Οι Πειραιώτες πλησίασαν έτσι σε ένα γκολ με κεφαλιά του Ελ Κααμπί, που βρήκε σε ετοιμότητα τον Λοντίγκιν.

Ο Μεντιλίμπαρ συνέχισε τις αλλαγές για τους «ερυθρόλευκους» θέλοντας να κάνει πιο επικίνδυνη την ομάδα του και ακολούθησαν και οι αλλαγές του Αλόνσο για τους «πράσινους», οι οποίοι ήταν πιο ήρεμοι σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, δεν είχαν το ίδιο πάθος και κατ’ επέκταση δεν μπορούσαν να πλησιάσουν και με αξιώσεις την αντίπαλη εστία.

Το ντέρμπι είχε κολλήσει στο 0-0 και στο 71′ θα μπορούσε να το… ξεμπλοκάρει ο Ολυμπιακός και να κάνει το 0-1, ο Ίνγκασον όμως πρόλαβε τον Ελ Κααμπί μετά την ασταθή επέμβαση του Λοντίγκιν σε σουτ του Μουζακίτη και ο Κωστούλας δεν κατάφερε, στην εξέλιξη της φάσης, να σκοράρει από κοντά.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που είχαν και την τελευταία -και ήταν πολύ καλή- ευκαιρία για να σκοράρουν, στο 91′, με τον Μασούρα που βρέθηκε απέναντι από τον Λοντίγκιν μετά την κάθετη του Κωστούλα, αλλά ο τερματοφύλακας των «πράσινων» απέκρουσε και σφράγισε το 0-0.

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Λοντίγκιν, Μπάλντοκ (76′ Κώτσιρας), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (66′ Μαξίμοβιτς), Τετέ, Μπακασέτας (76′ Ουνάι), Τζούριτσιτς (66′ Πελίστρι), Ιωαννίδης (44′ Σπόραρ).

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Κοστίνια (62′ Γκαρθία), Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Μουζακίτης (86′ Μασούρας), Ροντινέι, Ολιβέιρα (46′ Κωστούλας), Ζέλσον (62′ Βέλντε), Ελ Κααμπί.