ΠΑΟΚ – ΑΕΚ Λάρνακας 2-1: Νίκη στο πρώτο φιλικό στην Ολλανδία για τον Δικέφαλο

ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την ΑΕΚ Λάρνακας στο πρώτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, σχεδόν 40 ημέρες μετά από τη λήξη της περυσινής σεζόν, με τους ασπρόμαυρους να εμφανίζονται με δύο διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε 45λεπτο και να φτάνουν στη νίκη με 2-1.

Το πρώτο μέρος βρήκε τους παίκτες του Δικεφάλου να έχουν πολύ καλό διάστημα από το 20′ μέχρι το 45′ και να βγάζουν ωραίες συνεργασίες, με το αυστριακό δίδυμο Σβαμπ και Μουργκ να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο και να χρίζονται σκόρερ (28′ 39′) δίνοντας αβαντάζ δύο γκολ στην ομάδα τους.

Στο δεύτερο μέρος οι δευτεραθλητές Κύπρου μείωσαν νωρίς όμως στο 80ο λεπτό ο Τσιφτσής είχε μία σωτήρια απόκρουση και κράτησε το 2-1, για να σφραγίσει ουσιαστικά την επιτυχία των ασπρόμαυρων στο πρώτο τους ματς, με φόντο την έναρξη της ευρωπαϊκής τους περιπέτειας στις 24 Ιουλίου για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Το ματς
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον Κοτάρσκι κάτω από την εστία, με τους Ότο, Τροστ-Εκόνγκ, Μιχαηλίδη και Ράφα Σοάρες να συνθέτουν την τετράδα στη άμυνα (από τα δεξιά προς τα αριστερά), τους Οζντόεφ-Σβαμπ στον άξονα, και τους Ντεσπόντοφ, Μουργκ και Κουαλιάτα να αποτελούν τα στηρίγματα του Σαμάτα στην επίθεση.

Το πρώτο 20λεπτο στο πρώτο καλοκαιρινό φιλικό του ΠΑΟΚ επί ολλανδικού εδάφους ήταν ισορροπημένο, καθώς τόσο ο Δικέφαλος όσο και η δευτεραθλήτρια Κύπρου είχαν από μία καλή στιγμή για να βρουν δίχτυα. Πρώτοι απείλησαν οι ασπρόμαυροι στο 14′ μετά από ωραία συνεργασία των Μουργκ, Σβαμπ και Ντεσπόντοφ που πρόλαβαν και έκοψαν την τελευταία στιγμή οι αντίπαλοι, με τους Κύπριους να απαντούν στο 17′ με το πλασέ του Σολ που έστειλε τη μπάλα να φύγει πάνω από την εστία.

Στη συνέχεια και μέχρι να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια,η  ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου επίβαλλε το ρυθμό της, να βγάζει ωραίους συνδυασμούς μεσοεπιθετικά και να φτάνει δίκαια στην επίτευξη δύο γκολ που είχαν αυστριακή υπογραφή.

Στο 28ο λεπτό ο Σβαμπ βρήκε πανέξυπνα τον Ντεσπόντοφ και τρύπωσε μέσα στη μεγάλη περιοχή, με τον Βούλγαρο να βγάζει εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά και τον Σβαμπ να κάνει το 1-0 με καρφωτή κεφαλιά. Δύο λεπτά αργότερα οι Κύπριοι άγγιξαν την ισοφάριση με το σουτ του Φαράζ που σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κοτάρσκι, για να έρθει το 2-0 για τον Δικέφαλο στο 39ο λεπτό.

Τότε που ο σκόρερ του πρώτου γκολ έβγαλε κάθετη πάσα και ο Οζντόεφ άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του, με τον Μουργκ να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του με πλασέ (2-0).

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε τον Ραζβάν Λουτσέσκου να κάνει ολική ανανέωση στην ομάδα του αφού άλλαξε και τους 11 παίκτες, με την ενδεκάδα του Δικεφάλου σε αυτό το διάστημα να αποτελείται από τους: Τσιφτσή, Μπάμπα, Νάσμπεργκ, Κουλιεράκη, Σάστρε, Τσιγγάρα, Καμαρά (ανεπίσημο ντεμπούτο), Γκούμα (σε ρόλο επιτελικού μέσου ο 19χρονος), Τάισον, Βιεϊρίνια (δεξί εξτρέμ ο αρχηγός των πρωταθλητών Ελλάδας) και Μπράντον.

Στο 52ο λεπτό η ΑΕΚ Λάρνακας βρήκε δίχτυα και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, αφού μετά από σέντρα από τα δεξιά και ανεπιτυχή έξοδο του Τσιφτσή, ο Καμπρέρα έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα με το σώμα του και μείωσε σε 2-1.

Ακολούθως, ο ρυθμός έπεσε, με την 11άδα του Λουτσέσκου στο δεύτερο μέρος να μην έχει την ίδια συνοχή με τους αρχικούς 11 και να μην είναι το ίδιο επικίνδυνη και την ΑΕΚ Λάρνακας από την πλευρά της να “ανανεώνεται” στο 62ο λεπτό με 10 αλλαγές κρατώντας μόνο τον τερματοφύλακά της, Αλομέροβιτς.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 71ο λεπτό για να απειλήσει για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος ο Δικέφαλος, με τον Βιεϊρίνια να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά να βλέπει τον Αλομέροβιτς να το εξουδετερώνει, για να έρθει στο 80ο λεπτό η πιο μεγάλη φάση σε αυτό το διάστημα με την σπουδαία απόκρουση του Τσιφτσή σε καρφωτή κεφαλιά.

Στο 87′ ο ΠΑΟΚ άγγιξε το 3-1 όταν ο Βιεϊρίνια έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και οι Καμαρά και Γκούμας πετάχτηκαν και οι δύο στην πορεία της μπάλας αλλά δεν την βρήκαν με προβολή, για να έρθει λίγα λεπτά αργότερα το τελικό σφύριγμα που υπέγραψε τη νίκη του Δικεφάλου στο πρώτο φιλικό τεστ του επί ολλανδικού εδάφους.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο πρώτο 45λεπτο: Κοτάρσκι, Ότο, Εκόνγκ, Μιχαϊλίδης, Ράφα Σοάρες, Οζντόεφ, Σβαμπ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Κουαλιάτα, Σαμάτα
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο 45λεπτο: Τσιφτσής, Μπάμπα, ΝΆσμπεργκ, Κουλιεράκης, Σάστρε, Τσιγγάρας, Καμαρά, Γκούμας, Τάισον, Βιεϊρίνια, Μπράντον
Η σύνθεση της ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ: Αλομέροβιτς, Καμπρέρα, Σολ, Φαράι, Μπρούνο Γκάμα, Καπτούμ, Εκπολό, Δημητρίου, Ρομπέρζ, Ναούμ, Ανδρέου