ΠΑΟΚ: Ηττα από την Γαλατασαράι με 3-1

Ο ΠΑΟΚ έδωσε μάχη στο «Αλί Σαμί Γεν», αλλά γνώρισε την ήττα με 3-1 από την άκρως ποιοτική Γαλατασαράι, για την 1η αγωνιστική της League Phase του Europa League. Η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με ένα «φθηνό» αυτογκόλ του Μπάμπα στο 48’, αλλά ξεπέρασε αμέσως το σοκ κι ισοφάρισε με τον Κωνσταντέλια στο 67’. Η «Τσιμ Μπομ», όμως, πήρε ξανά το προβάδισμα (2-1) σχεδόν αμέσως, καθώς βρήκε γκολ με τον Ακγκούν, μόλις εννιά λεπτά μετά την ισοφάριση. Ο Ικάρντι «σφράγισε» το «τρίποντο» για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις (3-1) κι ενώ νωρίτερα οι παίκτες του Λουτσέσκου είχαν ευκαιρίες για το 2-2.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Οκάν Μπουρούκ): Γκιουβέντς, Αϊχάν (84’ Γέλερτ), Σάντσες, Μπαρντακτσί, Τζέικομπς, Σαρά, Τορέιρα, Γιλμάζ (88’ Μπατσουαγί), Μέρτενς (78’ Ντεμιρμπάι), Αγκιούν (88’ Κουτλού), Οσιμέν (78’ Ικάρντι).
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κετζιόρα, Κόλεϊ, Μπάμπα, Οζντόεφ (77’ Σβαμπ), Καμαρά (81’ Μπακαγιόκο), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (77’ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Τσάλοφ (71’ Τισουντάλι).