«Πάρτι» της Εθνικής κόντρα στις Μπαχάμες! (hls)

Με σπασμένα τα φρένα η Εθνική, ξεπέρασε το χαμηλό εμπόδιο των φιλοξενούμενων στο τουρνουά Acropolis, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να αγωνίζεται 16:42 λεπτά, μετρώντας 9 πόντους (1/1 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολές) και μοιράζοντας 3 ασίστ.

Δύο ημέρες μετά την επιβλητική νίκη επί του Μαυροβουνίου, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πραγματοποίησε ακόμα καλύτερη εμφάνιση, συνθλίβοντας τις Μπαχάμες με το εντυπωσιακό 102-75 στο τουρνουά Ακρόπολις, σε ένα ΣΕΦ με 10.000 φιλάθλους!

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει το πολυαναμενόμενο φετινό ντεμπούτο του στην «γαλανόλευκη», δείχνοντας πως βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση παρά την αγωνιστική απραξία 78 ημερών, η Ελλάδα έπαιξε απίθανο μπάσκετ, φτιάχνοντας την ψυχολογία της ενόψει του Προολυμπιακού στο ΣΕΦ, στις 2 και 7 Ιουλίου.

Η «επίσημη αγαπημένη» ολοκλήρωσε το ματς με 38 ασίστ (!), 7 κλεψίματα και 34 ριμπάουντ, σουτάροντας και απόψε αρκετά τρίποντα (12/26τρ.). Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μήτογλου με 18 πόντους, ενώ ο «Greek Freak» μέτρησε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ σε σχεδόν 15 λεπτά συμμετοχής.