Premier League: «Γκέλα» της Τσέλσι με την Κρίσταλ Πάλας, ήττα της Τότεναμ στο Νιούκαστλ

Η Τσέλσι δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της εντός έδρας νίκη για τη νέα σεζόν. Μετά την ήττα από τη Μάντσεστερ Σίτι στην πρεμιέρα η ομάδα του Έντσο Μαρέσκα έμεινε στο 1-1 με την Κρίσταλ Πάλας στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο 23′, όταν ο Φερνάντες σέντραρε από αριστερά και ο Μαντουεκέ πλάσαρε αλλά ο Χέντερσον και το δοκάρι του στέρησαν το γκολ. Οι Λονδρέζοι πήραν τελικά το προβάδισμα δυο λεπτά αργότερα, στο 25′, όταν ο Πάλμερ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Τζάκσον με προβολή άνοιξε το σκορ. Στο 53ο λεπτό ο Εζέ με εξαιρετικό σουτ από το όριο της περιοχής ισοφάρισε. Στο 90+4′ η Τσέλσι είχε τη μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη αλλά ο Χέντερσον νίκησε τον Τζάκσον.

Η Νιούκαστλ λύγισε την Τότεναμ
Πρώτη ήττα για την Τότεναμ στην Premier League της σεζόν 2024-25. Η Νιούκαστλ ήταν ανώτερη από τους Σπερς στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», πήρε τη νίκη με 2-1 και έφτασε τους επτά βαθμούς, αφήνοντας την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου στους τέσσερις.

Στο 6ο μόλις λεπτό η Νιούκαστλ είχε δοκάρι με τον Ισάκ και στο 12’ ακυρώθηκε γκολ του Ρομέρο. Στο 37’ ο Κέλι έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μπαρνς με πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ. Στο 55′ ο Πόουπ απέκρουσε με δυσκολία το σουτ του Μάντισον, ο Τζόνσον έκανε το γύρισμα και ο Μπερν… κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Στο 78ο λεπτό ο Μέρφι γύρισε την μπάλα από τα δεξιά και ο Ίσακ πέτυχε το γκολ που έκρινε το τρίποντο.