Special πρόκριση για την Ρόμα

Τι και αν έχασε στο πρώτο ματς; Ο Special One πήρε ακόμη μία πρόκριση, με τη Ρόμα να επικρατεί της Σάλτσμπουργκ με 2-0, ανατρέποντας το σκορ της πρώτης αναμέτρησης (1-0) και έτσι οι Giallorossi πέρασαν στους «16» του UEFA Europa League,

Ο Ζοζέ Μουρίνιο ήξερε πως η ομάδα του χρειάζεται δύο τέρματα για να προκριθεί και να μην μπλέξει με παράταση και πέναλτι και έτσι πίεσε από την αρχή. Τελικά, η Ρόμα άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό χάρη σε τέρμα του Αντρέα Μπελότι, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά έπειτα από γύρισμα του Σπινατσόλα στην περιοχή για το 1-0, με τους Αυστριακούς ωστόσο να διαμαρτύρονται πως ο Ιταλός φορ βρήκε τη μπάλα με το χέρι.

Λίγο αργότερα (40′), η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο βρήκε και δεύτερο γκολ με παρόμοιο τρόπο. Ο Σπινατσόλα έφυγε ξανά στην αριστερή πτέρυγα, έκανε τη σέντρα στην περιοχή και αυτή τη φορά βρήκε τον Πάουλο Ντιμπάλα, με τον Αργεντίνο σταρ να τελειώνει τη φάση με τη μία, διαμορφώνοντας έτσι και το τελικό 2-0.