Stoiximan GBL: Το Περιστέρι ανέτρεψε διψήφια διαφορά και λύγισε το Λαύριο (hls)

Με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, το Περιστέρι νίκησε το Λαύριο 84-82 στο «Ανδρέας Παπανδρέου» για την τέταρτη αγωνιστική της Stoiximan GBL και βρέθηκε ξανά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Το Περιστέρι βρήκε τις λύσεις στην έναρξη της αναμέτρησης και προηγήθηκε 4-0 με τις σωστές επιλογές μέσα στο καλάθι των παικτών του Κώστα Μέξα, αλλά το Λαύριο έβαλε την μπάλα σωστά στο αντίπαλο καλάθι και, με πρωταγωνιστές τους Σέρμαν κι Ουάχαμπ, έκανε 8-0 σερί και προηγήθηκε 8-4. Οι «κυανοκίτρινοι» απάντησαν με 4-0 κι ισοφάρισαν με τους Αμερικανούς του, όμως οι φιλοξενούμενοι με δικό τους σερί 5-0 έφτασαν στο 8-13 και με νέο σερί 7-0 με πρωταγωνιστή τον Μουράτο έφτασαν σε νταμπλ σκορ, 10-20, κι ο ίδιος ο Έλληνας φόργουορντ έφερε και το 13-23. Ο Σλέιτερ έκανε το 14-26, όμως το 4-0 των γηπεδούχων έφερε το 18-26 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Ο Γόντικας έκανε το 18-28 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, όμως το Περιστέρι απάντησε με σερί 6-0 κι οι σωστές επιλογές μέσα στο αντίπαλο καλάθι διατηρούσαν το +4 με +6 για την ομάδα της Ανατολικής Αττικής. Ένα σερί 6-0 για τους παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη ισοφάρισε σε 36-36, με τα πολλά ριμπάουντ που μάζευαν οι γηπεδούχοι και με τους αιφνιδιασμούς που έβγαιναν σε αυτό το διάστημα. Το Λαύριο κατάφερε να διατηρεί το +2 κ ο Βον έφερε το 40-42 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Το Περιστέρι είχε 2/9 τρίποντα και 15/18 δίποντα, ενώ το Λαύριο είχε 12/16 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 13 ριμπάουντ.

Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των παικτών του Περιστερίου από το τρίποντο, όπου οι «κυαν9οκίτινι» τα «έσπαγαν» και με σερί 6-0 έφρασε στο 40-48 με τις σωστές επιλογές και τη σωστή κυκλοφορία μέσα στο καλάθι των γηπεδούχων. Τα τρίποντα των παικτών του Μέξα έφεραν το +11 για τους Λαυριώτες. Το Περιστέρι απάντησε με σερί 7-0 με πρωταγωνιστή τον Ζούγρη για το -4, όμως τα τρία συνεχόμενα τρίποντα των φιλοξενούμενων έφεραν το 53-65 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ο Γόντικας έφερε το 53-67 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως εκεοι οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 με πρωταγωνιστή τον Ζούγρη για το 59-67. Το τρίποντο του Μουράτου έφερε το 59-70, όμως ο Κάρμπερι «αφυπνίστηκε» κι έκανε σχεδόν μόνος του σερί 12-0 για το 71-70 των «κυανοκίτρινων». Ο Βον έκανε το 71-72 και το προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται σε αυτό το διάστημα. Τα τρίποντα των Κάρμπερι κι Εντι έφεραν το +4 και το +5 αντίστοιχα για το Περιστέρι κι ο Κόφι ανέλαβε τις επιθετικές πρωτοβουλίες. Το τρίποντο του Σέρμαν μείωσε σε 82-80 στα 24’’. Ο Πάπας ευστόχησε σε δύο βολές για το 84-80 στα 21’’, όμως ο Σέρμαν μείωσε σε 84-82 στα 15’’. Ο Πάπας αστόχησε σε δύο βολές στα 8’’ κι η μπάλα δόθηκε στο Λαύριο, όμως στα 5’’ ο Σέρμαν αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο.