Stoiximan Super League: Πάτησε κορυφή η ΑΕΚ (hls)

Με κεφαλιά-δυναμίτη του Πιερό και εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Άμραμπατ στις καθυστερήσεις του ντέρμπι, η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 του Παναθηναϊκού και «σκαρφάλωσε» στην κορυφή της Stoiximan Super League!

Στο δικό της ημίχρονο, η ΑΕΚ σκόραρε, αποκτώντας καθοριστικό προβάδισμα. Στο δικό του καλύτερο μέρος, αν και αντιμετώπισε απειλητικές κατατάσεις, ο Παναθηναϊκός απέτυχε να μετουσιώσει σε γκολ τις αρκετές ευκαιρίες του. Και αφού δεν συνέβη αυτό, πάλι ο Πιερό βρήκε τρόπο, κέρδισε πέναλτι στο φινάλε και έγινε το 2-0.

Αυτό συνοψίζει το μεγάλο ντέρμπι της OPAP Arena, όπου η «Ένωση» εκμεταλλεύτηκε το πολύ νωθρό πρώτο μέρος του «τριφυλλιού» και οι φιλοξενούμενοι όπως και στην Τούμπα, αν έβγαλαν αντίδραση, δεν είχαν αποτέλεσμα. Η μάχη της μεσαίας γραμμής, οι Ουναΐ – Τετέ, οι «μάχες» του Ιωαννίδη και η διαφορά που έκανε ο Πιερό.

ΑΕΚ: Στρακόσα, Ρότα (87′ Μήτογλου), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Σιμάνσκι (70′ Λιούμπισιτς), Περέιρα (70′ Μάνταλος), Πινέδα (64′ Γιόνσον), Ελίασον (88′ Άμραμπατ), Κοΐτά, Πιερό
Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Μπάλντοκ, Ίνγκασον, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς, Αράο (79′ Τσέριν), Μαξίμοβιτς (64′ Πελίστρι), Ουναΐ (79′ Μπακασέτας), Τετέ (86′ Γερεμέγεφ), Τζούρισιτς (65′ Μαντσίνι), Ιωαννίδης