Μεγάλη πρόκριση του ΠΑΟΚ με δέκα παίκτες

Ο ΠΑΟΚ που έπαιζε από το 40΄με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αουγκούστο, κατάφερε και κέρδισε εκτός έδρας με 4-1 επί της Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ και θα αντιμετωπίσει την Χάιντουκ στον Γ’ προκριματικό γύρο του Conference League.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκόρ, μετά από απίστευτο λάθος, ο κεντρικός αμυντικός της Μπεϊτάρ, επιχείρησε να γυρίσει τη μπάλα στον τερματοφύλακά του, ωστόσο δεν υπολόγισε σωστά τη θέση του τερματοφύλακα με αποτέλεσμα να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Στο 40′ ο Σβαμπ προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα προς τα πίσω αλλά έκανε λάθος πάσα, με τον Αουγκούστο να τραβάει τον αντίπαλο με τον διαιτητή να του δείχνει την κόκκινη κάρτα και να καταλογίζει πέναλτι υπέρ της Μπεϊτάρ. Ο Σούα ανάλαβε την εκτέλεση του αλλά ο Κοτάρσκι με εντυπωσιακή επέμβαση στη δεξιά του γωνία έδιωξε σε κόρνερ και κράτησε το μηδέν στην εστία του ΠΑΟΚ.

Μάλιστα, στο επόμενο λεπτό, ο δικέφαλος πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Μπράντον Τόμας. Ωστόσο, η Μπεϊτάρ κατάφερε να αντδράσει και να μειώσει το σκορ στα εννιά λεπτά των καθυστερήσεων και συγκεκριμένα στο 45+7′ με κεφαλιά του Φράιντεϊ.

Στο 90ο+2 ο Γιάννης Κωνσταντέλιας βγήκε μόνος του απέναντι στον Σίλβα, η μπάλα χτύπησε στον Τομάς και κατέληξε στα δίχτυα (1-3), σφραγίζοντας την πρόκριση των «ασπρόμαυρων». Ο Κωνσταντέλιας έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, στο 90ο+6, πλασάροντας όμορφα τον Σίλβα και διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

ΜΠΕΪΤΑΡ: Σίλβα, Μπίτον, Ντγκάνι, Κριέφ, Γκότλιμπ (45+4′ Γκότλιμπ), Μορόζοφ, Ασκενάζι, Αζάρια, Γιόνα (46′ Νικολαέσκου), Φράιντεϊ, Σούα

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Μιχαηλίδης (46′ Κουλιεράκης), Μπάμπα, Σβαμπ, Αουγκούστο, Νάρεϊ, Ζίβκοβιτς (76′ Κωνσταντέλιας), Τάισον (44′ Τσιγγάρας), Τόμας (60′ Σαμάτα)