Τσιτσιπάς: Πέρασε στους 16 του Masters στη Σαγκάη και ξέσπασε στον τελευταίο πόντο (vid)

Μετά από βροχές και καταιγίδες δύο ημερών, η αναμέτρηση του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Αλεξάντρ Μίλερ διεξήχθη κανονικά υπό το φως του ηλίου. Ο Έλληνας τενίστας, στο πλαίσιο του τρίτου γύρου, πήρα τη νίκη κόντρα στον Γάλλο αντίπαλο του και με 6-3, 7-5, σφράγισε το εισιτήριο για τους καλύτερους “16” του Masters της Σανγκάης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν αρκετά σταθερός πίσω από σερβίς, απειλούμενος μόνο μία φορά στο πρώτο σετ. Ο Έλληνας είχε καλά χτυπήματα και δημιούργησε πολλές δυσκολίες στον αντίπαλό του με συνέπεια να κάνει τ’ απαραίτητα break από τα λάθη του Γάλλου.

«Άφησε» τον Μίλερ να του δώσει προβάδισμα
Το εναρκτήριο σετ στα πρώτα μισά είχε εξαιρετικά service games από τους δύο παίκτες, οι οποίοι κατάφεραν να σβήσουν από δύο break points του αντιπάλου τους και να πάνε το σκορ έως το 3-3. Σε εκείνο το σημείο ο Τσιτσιπάς, χωρίς ν’ αλλάξει κάτι στον τρόπο παιχνιδιού του, παρέμεινε σταθερός στα χτυπήματά του με τον Γάλλο ν’ αντιμετωπίζει προβλήματα στις… χαμηλές μπάλες από τα slice του Έλληνα.

Ο 26χρονος τενίστας με 3-0 σερί στα games έκανε το 6-3 και πήρε προβάδισμα στον αγώνα, εκμεταλλευόμενος στο μέγιστο τα 11 αβίαστα λάθη του αντιπάλου του.

«Βραχυκύκλωσε» στο τέλος, αλλά πήρε την πρόκριση
Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν παρόμοια με το πρώτο. Οι δύο αθλητές ξεκίνησα καλά πίσω από τα σερβίς του, αλλά μετά τα μέσα του ο Τσιτσιπάς ανέβασε στροφές για να κάνει το 2-0.

Ο Έλληνας τενίστας, στο 6ο game του σετ έκανε το break, το οποίο ήταν αρκετό για να διπλασιάσει τα σετ του. Με hold έκανε το 5-2, με τον Μίλερ να δίνει τεράστια… μάχη και να φέρνει το σετ στα ίσα, πραγματοποιώντας το break την ώρα που ο Τσιτσιπάς σέρβιρε για να πάρει το ματς.

Παρά το… σοκ των τριών σερί χαμένων games, o Έλληνας τενίστας με το σκορ στο 5-5… απάντησε με το ίδιο νόμισμα στον Γάλλο και με σερί 2-0 έκανε το 7-5 για να ντουμπλάρει τα σετ του και να πανηγυρίσει την πρόκριση.

Επόμενος αντίπαλος για τον Στέφανο Τσιτσιπά στη φάση των “16” του Masters στη Σανγκάη θα είναι ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ, ο οποίος πριν δύο ημέρες είχε επικρατήσει του Ματέο Αρνάλντι με 5-7, 6-4, 6-4.