Βόλος – Athens Kallithea 1-1: 5η ισοπαλία σε 6 αγώνες για τους νεοφώτιστους (vids)

Η Athens Kallithea προηγήθηκε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο αλλά δέχθηκε την ισοφάριση από τον Βόλο και έμεινε στο 1-1, πράγμα που σημαίνει ότι έχει πέντε ισοπαλίες και μία ήττα στις πρώτες 6 αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι όμως άρχισαν σιγά-σιγά να ισορροπούν την κατάσταση και στο 22′, έπειτα από φάση διαρκείας, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με την ωραία ενέργεια και τελείωμα του Τζάνι (0-1).

Για ακόμη μία φορά, όμως, η Athens Kallithea δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, αφού στο 37′ ο Μεντιέτα βρήκε χώρο και με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία για το 1-1.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Βόλος είχε μεγάλη ευκαιρία σε φάση διαρκείας αλλά κανείς εκ των Μίλετιτς, Άλτμαν και Μύγας δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ στο 52′ ο Κόσζτα δεν μπόρεσε εξ επαφής να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι Θεσσαλοί ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και έπειθαν περισσότερο ότι θα μπορούσαν να το σκοράρουν, δεν το έκαναν όμως και στο 94′ ήταν η σειρά της Καλλιθέας να αγγίξει το γκολ με το τετ α τετ του Μουτίνιο αλλά τελικά έστειλε τη μπάλα άουτ και το 1-1 δεν άλλαξε.

Βόλος (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Μίλετιτς, Φεράρι, Γκλάβτσιτς, Μπερνάντου, Ασεχνούν (89΄ Βιγιαφάνιες), Μεντιέτα, Άλτμαν (60΄ Κόμπα), Κόζστα (72΄ Κόντε).

Athens Kallithea (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγάν, Μανθάτης (59΄ Σοΐρι), Μότοκ, Ισιμάτ Μιρέν, Τσιβελεκίδης, Χάνουσεκ, Μερκάτι (59΄ Μουτίνιο), Ντιμπά, Τζιάνι (59΄ Ματίγια), Ντεμέτριους (77΄ Βαλμπουενά), Ουλντρίκις (89΄ Βασιλόγιαννης).