Βόννη – ΑΕΚ 93-74: Πρώτη ήττα με «κατάρρευση» στην τέταρτη περίοδο (vids)

Η ΑΕΚ ηττήθηκε για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι φέτος, καθώς κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τη Βόννη, κάτι το οποίο οδήγησε στη νίκη των Γερμανών με 93-74.

Πρώτος σκόρερ των κιτρινόμαυρων ο Σι Τζέι Μπράις με 18 πόντους και 3/3 τρίποντα. Ακολούθησε ο Χέιλ με 18 πόντους. Κορυφαίος της Βόννης ο ΜακΓκι με 23 πόντους.

Ο αγώνας
Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, με τη Βόννη να βρίσκει εύκολους πόντους και να χτίζει διψήφια διαφορά. Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει, με τους Χαμπ και Μπράις να σκοράρουν όταν οι κιτρινόμαυροι κολλούσαν στην επίθεση. Η ομάδα του Σάκοτα επέστρεψε από το -15 και μείωσε σε απόσταση ενός σουτ, λίγο πριν την ανάπαυλα ανακτώντας ψυχολογία (39-36). Η άμυνα ήταν το κλειδί για την ΑΕΚ, η οποία από τους 26 πόντους παθητικό στην πρώτη περίοδο, έπεσε στους 13 στην δεύτερη.

Ο Χάντερ Χέιλ ξεκίνησε να βρίσκει τα πατήματά του και έδωσε πολύτιμες λύσεις επιθετικά στην Ένωση. Οι κιτρινόμαυροι πέρασαν μπροστά στο σκορ και το τρίποντο του Κουζμίνσκας τους έφερε στο +4 (55-59). Η ΑΕΚ όμως κόλλησε στην τέταρτη περίοδο και η Βόννη έτρεξε ένα επιμέρους 12-2, που την έστειλε στο +10 (71-61 στο 35′). Ο ΜακΓκι ήταν ασταμάτητος και η Βόννη πήρε τη νίκη, τρέχοντας ένα επιμέρους 93-74 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόσο, Βούλιτς, Μένιστε

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 39-36, 59-59, 93-74

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ Betsson πηγαίνει στη Ρίγα (29/10, 19:00), ενώ η Βόννη στην έδρα της Μακάμπι Ραμάτ Γκαν (30/10, 19:00).